Monday, July 18, 2011

Közlekedés és az indonéz emberek

Sajnos hosszúra sikerült ez a hallgatás. Ez a sok fránya munka az oka...
De most erőt veszek magamon és írok egy kicsit. Már régóta fogalmazódik bennem egy-két gondolat Indonéziával kapcsolatban.
Az első a közlekedéssel kapcsolatos. Nagyon szokatlan számomra az a rámenősség, ahogy az itteniek vezetnek. Ha van egy 2 centis hely, akkor már bedugják az orrukat, és ha már az orruk bent van, akkor már bent is vannak. És mindezt akár 60-an 5 cm-re a másik autótól is megcsinálják. ÉS a 3 sávos úton 4-5 sávban haladnak. Rengeteg a dudálás, aminek a logikájára még nem sikerült rájönnöm, mert van amikor jeleznek, hogy jönnek, de van amikor már távol vannak és mégis dudálnak. De nem is ez az érdekes ebben az egészben.
Hanem az, hogy itt hiába dudálnak, hiába szorítják le egymást az útról, egyáltalán nem idegeskednek. Nem hallottam még hangosan szólni egy sofőrt sem, pedig elég sokat utazunk taxival. Ezek az emberek nem dühből csinálják, mint otthon Magyarországon. Itt nem érzek feltörő érzelmeket, de még elfojtottat sem, nem úgy mint otthon. És mégis hatékonyan rámenősek. Mert egyszerűen rá vannak szorítva gondolom, ha 240 millió ember közt érvényesülni akarnak. És lenyűgöző az, hogy nem érzek indulatot bennük! Mintha mindent jobban el tudnának fogadni. És azt sem érzem, hogy rohannának valahová. Ugyanakkor megvalósítják a céljaikat. És ez más, mint amiben mi szocializálódtunk.
A másik a munkához való viszonyuk. Ma voltam egy megbeszélésen, és meglepődve tapasztaltam, hogy az egyik teremben egy TV van beállítva a dolgozókkal szemben és folyamatosan megy is az adás benne! Nem tudom, hogy abban a teremben mivel foglalkoztak, de Magyarországon nem tudok elképzelni olyan munkahelyet ahol TV lenne bármilyen munkahelyen a dolgozók szórakoztatására! A munkában azért nem olyan elszántak, mint a közlekedésben. Egy céltudatos és rámenősebb emberrel találkoztam, a számítógép eladója, és ő is láthatóan kínai származású volt... Ugyanakkor a munkában is nyugodtak, higgadtak, és van bennük egy jó adag konzervativizmus. Ha eddig így működött, akkor nem szabad változtatni rajta.
Ilyeneknek látom én az indonézeket. Nem érzem magam itt ebben a világban, bár idegennek sem, de érdekes megfigyelni a másságukat. Így ezt teszem.

Wednesday, July 6, 2011

Szingapur

Szerencsére egy nehéz éjszaka után elindultam a gyógyulás útján és estére az indulásra már sokkal jobban lettem. Így pár pirítóssal a gyomromban szálltam fel a repülőre, amely Szingapúrba vitt minket. Mivel csak 30 napra kaptunk vízumot így el kellett hagynunk az országot, de ennek most kifejezetten örültünk, mert már nagyon be voltunk savanyodva a munkába.
Szingapúrba bőven éjfél után értünk. És döbbenetes volt a különbség a két ország között. Mintha egy más világba csöppentünk volna, padlószőnyeg a repülőtéren, gyönyörű pálmák és virágok az út mellett. Kulturált útjelző táblák az út mellett és minden olyan jólfésült és rendezett. Az egész ország olyan, mintha amerika és ázsia összes előnyét összerakták volna és csináltak volna egy egzotikus, de jól működő és élhető országot. Látható, ahogy napról-napra fejlődik.
Ugyanakkor azért elgondolkodtató, hogy olyan pólókkal hirdetik magukat, amiken szemetelni tilos, behajtani tilos, minden tilos táblák vannak az egész póló.
Elég döbbenetes élmény volt a 46 emeleten lakni, és felmenni este sétálni az 50 emeletre, ahol a 7 házat összekötő utcácskák vannak a lábunk előtt heverő várossal és a világ egyik legnagyobb kikötőjével! És itt is meleg van, de itt lehet levegőt venni. Hiányzik az az émelyítő jakartai illat, ami a csatornák, a rothadó gyümölcsök, a kipufogógázok és nem tudom még minek keverékéből tevődik össze.
Ami még nagyon érdekes volt, az a mecset, a hindu templom, a buddhista és katolikus templom közelsége, és a nemzeti sokszínűség. Míg Jakartában alig láttunk európai embert, itt azért szép számban előfordulnak. És az egy-két emeletes házak az 50-100 emeletes házaktól pár méterre állnak. Chinetown és Manhattan összerakva egy helyre.
És végre fürödtem az óceánban! Óriási élmény volt a hatalmas hajóktól pár száz méterre úszkálni a kristálytiszta vízben. Ezt sem értem, hogy hogyan csinálják, de tényleg tiszta a víz a kikötő közelsége ellenére is. Belevetettem magam a vízbe, és nem frissültem fel. Olyan meleg volt a víz mint egy gyógyfürdőben.
Kicsit szomorúan indultunk vissza hétfő este Jakarta felé, de amikor este kiléptünk a repülőtér ajtaján és megcsapott minket a meleg és az ismerős jakartai illatok, akkor éreztük, hogy hazaértünk!

Friday, July 1, 2011

A munkahely

Sajnos nagyon régen volt időm írni, most is csak az egzotikus utak legfőbb ellensége, egy jó nagy gyomorrontás miatt van rá időm. Az a furcsa, hogy fogalmam sincs, hogy mitől robbantam le, de elég kutyául vagyok, alig bírok felkeni.
És az adatok még mindig csak folydogálnak...
Már régóta érlelődik bennem, hogy írok egy kicsit az itteni munkahelyi viszonyokról. Ebben is érdekes ez a hely. Egy kicsit olyan, mintha Magyarországon visszamennénk a 70-es évekbe, ugyanakkor érződik a kíméletlen kapitalizmus is. És vegyül a kettő. Egy jó magas épületben vagyunk, és az első, amin megütköztem, hogy az épület négy sarkában van 8 szoba, és a leleményes indonézek mindegyiket ugyanolyan jelzéssel illetik: RH. Így elég nehéz megtalálni a dolgokat! A másik érdekesség a teljes foglalkoztatottság. Itt még ezt úgy tűnik, hogy fontosnak tartják. Ezért minden szinten van legalább 3-4 teahozó ember. Őket Oby-nak hívják az Office boys rövidítéseként. És ők ott egy ici-pici konyhában a WC mellett főznek nekünk teát, meg esténként ők takarítanak ki. Sokat gondolkoztam, hogy miért elsősorban férfiak az Obyk, de csak azt a magyarázatot találtam, hogy elsősorban nekik kell dolgozniuk. Egyébként láttam már néhány lány Obyt is! Nem szakadnak meg a munkában, de elég sokáig vannak ott. Nem úgy mint a többiek, akik nagyjából 5-kor lelépnek. A WC valami elképesztő. Van egy lábmosó is benne és ennek megfelelően naponta többször áll a víz. És valami olyan leharcolt, és elszomorító, hogy az ember igyekszik elkerülni.
Nem könnyű együtt dolgozni az indonézek többségével. Mindenre bólogatnak, aztán a felét nem csinálják meg, vagy nem úgy, ahogy kellene. De remélem hamarosan sikerekről is be tudod számolni!